Menu

Oferta

Generalny dystrybutor firm

Generalny dystrybutor

Piszą o nas

Certyfikaty

Nasza instalacja solarna - Batna / Anteny24 i SunMAX

NASZA INSTALACJA SOLARNA

Batna / Anteny24 i SunMAX

My też czerpiemy energię ze słońca!

sunmax_1


Od niedawna na dachu naszej siedziby zamontowaliśmy system solarny produkcji Ubiquiti – SunMAX (https://www.anteny24.pl/sunlink). Na własnej skórze postanowiliśmy przekonać się o zaletach instalacji fotowoltaicznej i przetestować linię produktów firmy, która na co dzień tworzy sprzęt sieciowy wysokiej jakości. Firma generuje duże zużycie energii elektrycznej poprzez wiele komputerów, serwerów oraz włączone światło co w ciągu dnia generuje średnie zużycie prądu rzędu 3,5 kWh. Maksymalnie potrafiliśmy obciążyć sieć aż do 5kWh.


Nasze zaplecze, czyli co właściwie zjada tyle prądu:

- zaczynamy od serwerów.

Pracują 24/7,cały czas i generują 1kWh.

sunmax_2


- 2x komputery stacjonarne z dużymi monitorami 1kWh

sunmax_3


sunmax_4


- 17x laptopów pracujących w godzinach od 9 do 17stej o łącznym zużyciu 1,2 kWh

sunmax_5


- 14x kamer marki Ubiquiti, które pracują stale, o poborze 56Wh

sunmax_6


- klimatyzacja, zabierająca nam 1,3kWh

sunmax_7


sunmax_8Faza 1.

Od listopada 2016 roku na dachu umieściliśmy pierwsze panele. Plan był prosty – sprawdzić skuteczność paneli Ubiquiti i zredukować koszty energii. Montaż paneli firmy Ubiquiti jest szybki i prosty, dlatego wykonaliśmy to we własnym zakresie. Dach na którym były instalowane panele ma powierzchnię płaską, dlatego pod panele przygotowano specjalne ramy montażowe o nachyleniu 35ᵒ.

sunmax_11

sunmax_12

Do instalacji użyliśmy:

- 10x paneli Ubiquiti SunMAX o łącznej mocy 2,5kWh wraz z mikroinwerterami https://www.anteny24.pl/ubiquiti-networks-sunmax-panel-solarny/systemy-solarne

sunmax_9


https://www.anteny24.pl/ubiquiti-networks-sunmax-mikroinwerter/systemy-solarne

sunmax_10


- 1x konektor z wyjściem do instalacji elektrycznej

https://www.anteny24.pl/ubiquiti-networks-sunmax-konektor/systemy-solarne

sunmax_13


- 1x bramka PICO do zbierania danych ze wszystkich paneli

https://www.anteny24.pl/ubiquiti-networks-sunmax-solar-gateway2/systemy-solarne

sunmax_14


Faza 2.

Po ponad półrocznej bezawaryjnej pracy systemu decyzja mogłaby być tylko jedna:

ZAMONTUJMY WIĘCEJ PANELI!

I tak dochodzimy do dnia dzisiejszego (czerwiec 2017). Obecnie instalacja rozrosła się o 30 dodatkowych paneli. Powierzchnia zagospodarowana na cały system to około 130m2. Cały system maksymalnie może wytworzyć 10kWh, co oczywiście jest założeniem czysto teoretycznym. W praktyce zbyt wiele warunków wpływa na zmniejszenie wydajności paneli – zachmurzenie, zacienienie lub wszelkie zabrudzenia.  Przy słonecznym dniu instalacja jest w stanie oddać do sieci 30kWh, czyli obecnie produkcja przewyższa zużycie.

W skład nowej, większej instalacji wchodzi:

- 30x Ubiquiti SunMAX o łącznej mocy 7,5kWh wraz z mikroinwerterami

- 3x konektory z wyjściem do instalacji elektrycznej

- 1x bramka PICO do zbierania danych ze wszystkich paneli

sunmax_15


sunmax_16


sunmax_17


sunmax_18Dla lepszego podglądu, poniżej zamieszczamy stream z aktualnej produkcji energii. Jak widać, system działa wydajnie, a każdy panel pracuje z pełnią swojej możliwej mocy.


Podsumowanie:

System SunMAX jako produkt nowatorski jest bardzo wydajny. Każdy panel wraz z własnym mikroinwerterem pozwala na wyprodukowanie jak największej mocy. Łatwość instalacji pozwala na oszczędzenie w kwestii wynajmu firmy instalatorskiej, ponieważ w łatwy i szybki sposób można zrobić to samemu. Wyniki produkcji widać na powyższym filmiku, natomiast poniżej zamieszczono zdjęcie przedstawiające wykresy od dostawcy energii.

sunmax_19


Przy słonecznym dniu produkcja energii przekracza znacznie zużycie co przekłada się na czysty zysk dla firmy. Jak przekonaliśmy się  na własnej skórze, panele fotowoltaiczne działają bardzo dobrze, są wydajne i bezawaryjne.